Javorina. Kto „navádza“ a platí manipulátorov?

V týchto dňoch niekto „zaktivizoval“ média v problematike bývalého vojenského výcvikového priestoru Javorina. Na rozhlasovej stanici i televíznom kanáli RTVS sa začali „pretriasať“ „krivdy“, ktoré sa stali občanom bývalých obci, kde bol v roku 1952 zriadený výcvikový priestor Javorina na potreby výcviku Československej armády.
Zriadenie výcvikového priestoru je podávané jednostranne ako „krivda“ voči občanom obci a voči vlastníkom pôdy v danom priestore. Tvrdá kritika voči vojakom bola podaná asi takou formou, že vojaci /armáda/ prišli, zabrali pôdu, zničili dediny, z ktorých vyhnali ich občanov a vybudovali tam sklady, výcvikové zariadenia a iné vojenské objekty.
Podanie pokračuje vplyvom na „city a spravodlivosť“ občanov formou zdôrazňovania, že po zrušení výcvikového priestoru, od ktorého uplynulo už 13 rokov, dodnes nikto nevrátil pôdu a pozemky pôvodným majiteľom. Bolo ukázané i popisované, ako sa potomkovia pôvodných obyvateľov nostalgický schádzajú na mieste bývalých dedín, okolo symbolického kostolíka a hovoria o nespravodlivosti danej minulej doby. Naviac, niektorí z „dedičov“ vyjadrujú „spravodlivú rozhorčenosť“ nad tým, že ani dnes tu „nie je právny štát“, lebo nikto ich pozemkové a dedičské práva nerieši… .
Takéto podanie „informácie“ nie je možné nazvať inak ako jednoducho manipulácia. Ani náznak, ani dve vety o tom, prečo bolo potrebné na začiatku päťdesiatych rokov, len 7 rokov po skončení druhej svetovej vojny, zriaďovať výcvikové priestory na výcvik armády. Ani „pomlčka“ o tom, že zriadenie takéhoto zariadenia musel schváliť nejaký orgán štátnej moci, v súlade s platnými zákonmi. Ani „čiaročka“ o potrebe zabezpečenia obrany štátu a naplňovaní nejakej vojenskej doktríny. Akoby „bezohľadní“ vojaci riešili túto úlohu tým najprimitívnejším hrubým spôsobom, na cudzom nepriateľskom teritóriu, s cudzími obyvateľmi.
Ani zmienka nepadla o tom, či „vtedy“ dotknutí občania uvádzaných obci nedostali náhradu za svoje opustené domčeky a odovzdané polia a lesy. Či nedostali náhradné bývanie, alebo finančné prostriedky na získanie takého bývania. Či nedostali náhradu za svoje ohodnotené pozemky. Ako bolo riešené ich „vysťahovanie“, ako boli riešené ich majetkové pomery.
Ťažko je možné bez toho objektívne posúdiť, aká „nespravodlivosť“ bola na nich „spáchaná“.
To už nehovoriac o tom, aby sa aspoň zjednodušene načrtlo, ako sa riešilo zriaďovanie podobných vojenských výcvikových priestorov napríklad v USA, vo Francúzsku, v Nemecku, či iných štátoch, ktoré si myslíme, že sú „demokratickejšie a spravodlivejšie“.
Niektorí redaktori médii na Slovensku sa radi oháňajú potrebou demokracie, voľnosti, slobody zverejňovania svojich príspevkov. Rozhorčujú sa pri sebamenšej ich kritike, alebo pri snahách nejako regulovať objektivitu a pravdivosť zverejňovaných príspevkov. Na druhej strane však vo veľmi mnohých prípadoch prispievajú k manipulácii s verejnou mienkou, zavádzajú, informujú neúplne, jednostranne, alebo jednoducho klamú.
Kto „navádza“ týchto ľudí, ktorí v prípadoch ako tento dezinformujú ľudí, zavádzajú a manipulujú? Kto ich platí a prečo? Čomu má slúžiť takáto manipulácia?
Odpoveď je jednoduchá. Tí, ktorí neprestali v úsilí šíriť nepravdy či „neúplne pravdy“ o minulosti. S cieľom nepoľaviť v zúrivom a vytrvalom antikomunizme. Všetko, čo sa dialo v „bývalom režime“ musí byť „odsúdené“, „skritizované“, musí byť „odporné a zlé“. Všetko má byť chápané ako „nespravodlivé“ a „nenormálne“. Tak ako aj tí, ktorí „stáli za tým“. Teda komunisti a ich strana, ktorá nechcela nič iné, len „zlé pre ľudí“ vo vlastnej krajine.
Nepoľaviť v antikomunizme a antisocializme je dôležité najmä teraz, keď vychádza na povrch, že mnohé veci, na ktoré sa dnes prichádza a ktoré sa len riešia či zavádzajú do praxe, už tu boli. Práve za tých „obmedzených“ a „zlých“ komunistov.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/b/f/bf212e30-15cf-4713-b105-41d06ec4bc14/informacnarevolucia.sk/web/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35