O pôvode chudoby na Slovensku

Hlavnou príčinou chudoby je nezamestnanosť. Bez práce je u nás vyše tristo tisíc ľudí a ich finančná podpora v nezamestnanosti je nízka, nestačí na normálny život. Nezamestnaní iba biologicky prežívajú. Živoria. Mohli by sme si položiť otázku: Čo môže urobiť vláda pre tých, ktorí nepracujú, hoci by chceli ? Môže urobiť veľa. Predovšetkým môže dať ľuďom prácu v novovytvorených podnikoch a službách, ktoré budú v štátnom vlastníctve, budú konkurovať súkromnému sektoru a za prácu budú dávať spravodlivé odmeny alebo slušné dávky v nezamestnanosti. Tak ako tomu je v Dánsku, kde štát dokáže počas štyroch rokov štedro pomáhať ľuďom, ktorí dočasne prišli o prácu. V roku 2006 bola v tejto krajine maximálna hranica dávok v nezamestnanosti 2000 eur.

Ďalšou príčinou chudoby na Slovensku sú nízke mzdy, ktoré vytvárajú masy chudobných pracujúcich. Platy v našej krajine sú obyčajne iba štvrtinové alebo pätinové v porovnaní s platmi za tú istú prácu v štátoch západnej Európy. Napríklad vo Švédsku zarába v obchodnom reťazci pokladnička 2200 eur. Tá naša jej môže iba ticho závidieť, ak sa to vôbec dozvie.

Vláda SR nevyjednáva so zahraničnými investormi o výške miezd pre slovenských pracujúcich. Dohodne s nimi iba výšku štátneho príspevku na ich podnikanie a počet rokov, počas ktorých nemusia platiť dane. Našich pracujúcich účinne nechráni pred vykorisťovaním a diskrimináciou ani vláda ani odbory ani Európska únia. Ich demokracia končí pred bránami závodov, kde sú vlastnou vládou odovzdaní na milosť a nemilosť cudzím zamestnávateľom. Ak chceme zmeniť situáciu k lepšiemu, musíme si vybudovať národné hospodárstvo a monopol súkromného sektoru zmeniť na zmiešanú ekonomiku. Len pluralita vlastníctva podnikov a služieb zabezpečí skutočnú demokraciu. KSS ju navrhuje už roky.

Pavol Suško


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/b/f/bf212e30-15cf-4713-b105-41d06ec4bc14/informacnarevolucia.sk/web/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35