Pápež František o nespravodlivej spoločnosti

Vue sur Rome depuis le dome de la basilique St. PierrePápež František vyzval politikov, aby urobili všetko možné pre vytváranie pracovných miest. V tejto súvislosti pred tisíckami veriacich na Námestí sv. Petra povedal: „Myslím na ťažkosti trhu práce v rôznych krajinách. Myslím na ľudí, nielen mladých, ktorí sú bez práce, čoho príčinou je často ekonomická vízia spoločnosti založená na egoistickom zisku mimo zásad sociálnej spravodlivosti“. „Práca nám dáva dôstojnosť. Naopak, tí, ktorí nepracujú, nemajú túto dôstojnosť. Ale sú toľkí, ktorí chcú pracovať a nemôžu. Keď je spoločnosť organizovaná takým spôsobom, že všetci nemajú možnosť pracovať, Taká spoločnosť je nespravodlivá.“ V Dome sv. Marty k tomu dodal: „Dôstojnosť nedávajú moc, peniaze, kultúra, nie! Dôstojnosť dáva práca a to práca dôstojná, pretože dnes viaceré sociálne, politické a ekonomické systémy vsadili na voľbu, ktorá znamená zneužívanie človeka.“ (1) „Samotné ľudské bytosti sú považované za spotrebný tovar, ktorý môže byť použitý a odhodený.“ (2)

Názory hlavy katolíckej cirkvi na prácu a zamestnanie sú veľmi dôležité, pretože vládnuce strany v krajinách Európskej únie nevidia prekonanie spoločenského úpadku v plnej zamestnanosti, ale sa obmedzujú na škrtanie sociálnych rozpočtov a na stláčanie deficitu, ako to vyžaduje Brusel. Aj sociálnodemokratické strany, takisto ako pravicové, prenechali ekonomickú, teda rozhodujúcu moc nadnárodným spoločnostiam a súkromným bankám, čím sa zbavili možnosti aktívne vytvárať pracovné miesta. Je tomu tak aj na Slovensku.

1 – Clarín, EFE, 1.05.2013

2 – Clarín, Z prijatia veľvyslancov, 16.05.2013


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/b/f/bf212e30-15cf-4713-b105-41d06ec4bc14/informacnarevolucia.sk/web/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35