Utajovanie úpadku USA

Západu sa podarilo držať v utajení počas dvadsiatich rokov kľúčový fakt, že v čase zániku socializmu vo východnej Európe sa Spojené štáty americké nachádzali už dva roky v hlbokej recesii (od októbra 1987). Teda v čase pred rozpadom Sovietskeho zväzu mali USA vážne ekonomické problémy napriek tomu, že nakupovali za doláre nekryté zlatom a žili na dlh i na úkor rozvojového sveta, ako sa vtedy nazývali krajiny chudobného kapitalizmu. Média do omrzenia opakovali, že Sovietsky zväz nevydržal tempo horúčkovitého zbrojenia a bol uzbrojený. Pritom recesia USA sa utajovala, aby sa svet nedozvedel, že kapitalistický systém opäť raz zlyhal, dokonca v momente, kedy sám sebe pripísal definitívne víťazstvo nad socializmom.

Naša verejnosť sa nedozvedela ani o spôsobe, akým sa Spojené štáty dostali zo spomínanej recesie. Východiskom z hospodárskeho prepadu „krajiny neobmedzených možností“ sa nestal propagovaný neoliberalizmus, teda voľný trh, privatizácia a škrty v sociálnych rozpočtoch, ale naopak úspešným riešením americkej recesie z konca osemdesiatych rokov sa stalo regulovanie trhu zo strany štátu, finančná podpora farmárov, verejné investície do školstva, zdravotníctva, rozvoja internetu atď. Rozvojové opatrenia uviedol do života USA v období prezidentského mandátu Billa Clintona hlavný ekonomický poradca Bieleho domu, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz. Napriek tejto skúsenosti, USA vnucovali všade vo svete, aj na Slovensku, neoliberalizmus, ktorý neuspel nikde na svete.

(Ján Jurišta, Zákulisie premien sveta, Nave Libre, 2013, s. 7-8)

Mapa


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/b/f/bf212e30-15cf-4713-b105-41d06ec4bc14/informacnarevolucia.sk/web/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35